Тосол і антифриз — чи є відмінність?

Тосол і антифриз — чи є відмінність?

Багато автомобілістів, які родом з 60-х – 80-х, часто за інерцією просять в магазині продати їм тосол. Подекуди це викликає непорозуміння між покупцем та продавцем, особливо якщо він приносить їм каністру, на якій написано «антифриз». 

Звісно, останнім часом таких випадків все менше, особливо зі зростанням популярності всіляких альтернативних марок та типів охолоджувача, а також зі збільшенням асортименту й появою достовірної інформації у ЗМІ. Давайте остаточно розберемося, що таке тосол і антифриз, чи є відмінність між ними, і в чому вона полягає.

Тосол: історія назви

В умовах радянського дефіциту в далекі 70-80 роки вибір вітчизняних автомобілістів обмежувався єдиним видом охолоджувача – тосолом. Звідки пішла така назва? Її основа походить від скорочення до абревіатури словосполучення «Технологія органічного синтезу» (ТОС), а воно, в свою чергу, бере початок від найменування відділу Науково-дослідницького інституту Органічної хімії та технології. Саме там була створена формула й підібраний актуальний на той час комплекс компонентів для охолоджувальної рідини. А останній склад в назві (-ол) означав приналежність до спиртової групи.

В ті часи не було звички патентувати назви нових автомобільних продуктів, однак слово почало активно використовуватися для позначення охолоджувального агента вітчизняного виробництва, і скоро стало загальновживаним. З появою більш ефективних і якісних продуктів з-за кордону, попит на продукцію, створену за початковою рецептурою, поступово знизився до мінімуму. Тому сьогодні шукати власне тосол в автомагазинах немає сенсу – його вже давно ніхто не виробляє. А ось назва залишилася в пам’яті багатьох, як дуже вдала й ємна. Тепер розглянемо, чим відрізняється тосол і антифриз, і чи є відмінність між ними.

Вся правда про антифриз

Якщо коротко підсумувати все, що відомо про різницю між першим і другим, то всі основні відмінності можна «вкласти» в просте речення: тосол – той самий антифриз, тільки вироблений за радянською рецептурою і у вітчизняних умовах. А ось більш тонка відмінність, щодо якості, помітна лише, якщо порівняти сучасні види й марки продуктів. Для опису цих особливостей використовуються такі показники:

  • t °C кипіння;
  • t °C замерзання;
  • ступінь захисту від корозії;
  • ступінь змащувальних властивостей.

Тому абсолютно немає різниці, яку назву написано на тарі – головне, це склад і авторитет виробника.

Сучасні охолоджувачі поділяються на 3 основні групи:

  • мінерального походження;
  • органічного походження;
  • лобридні.

Для зручності використовуються літерно-цифрові позначення класів: відповідно, G11 та G12 – для перших двох, і G12++, G13 – для лобридних. Експлуатаційні відмінності між ними, а також специфічні значення перерахованих вище характеристик виявляються через особливості базового складу та комплексу спеціальних присадок певної марки охолоджувача.

З цієї точки зору, «старий» тосол відноситься до нижчого  класу – мінеральних охолоджувачів. Ось, власне, й відповідь на запитання в заголовку: тосол і антифриз – чи є відмінність? Як бачите, єдина відмінність – відношення старого складу до менш вартісного, але й менш ефективного класу рідин.

Більш розгорнуту інформацію про їхній склад, застосування, порівняльні якості, а також про змішування й кольори ви знайдете в нашій публікації «Який антифриз краще заливати | Чи можна змішувати різних кольорів».